کیفیت آفریدنی است و جز با تلاش به دست نمی آید.
موسسه قرآنی حافظون فعالیت خود را از سال 1390 به صورت تخصصی در رشته الهیات آغاز نموده و در طول این سال ها دوره های موفقی را برگزار نموده است.

سابقه فعالیت موسسه آموزشی حافظون

لیسانس حفاظما دوره های زیادی را برای آمادگی عزیزان حفاظ طی سال های متمادی برگزار کرده ایم تا هم در مراحل تثبیت و هم آزمون حفاظ راه را هموارتر بپمایند.

ارشد و دکتری الهیات : موسسه حافظون برای داوطلبان کنکور ارشد و دکتری و الهیات (علوم قرآن و حدیث,فقه و حقوق,فلسفه و کلام)بسته های آموزشی ,آزمون های آزمایشی و کلاس های آموزشی را تدارک دیده است تا داوطلبان به راحتی بتوانند رتبه دلخواه خود را به دست بیاورند.
 
1.برگزاری 16 دوره دوره های آمادگی ویژه حافظان قرآن کریم
2.برگزاری 16 دوره کلاس های آمادگی ویژه داوطلبان کنکور ارشد علوم قرآن و حدیث
3.برگزاری 5 دوره کلاس های آمادگی دکتری علوم قرآن و حدیث
4.برگزاری دوره های موفق کلاس های آمادگی فقه و مبانی حقوق اسلامی
5 برگزاری دوره های موفق کلاس های آمادگی فلسفه و کلام اسلامی
6.برگزاری آزمون های دوره ای و جامع ویژه داوطلبان کنکور ارشد و دکتری الهیات
7. برگزاری دوره های تثبیت تخصصی حفظ قرآن کریم ویژه متسابقین آزمونهای اوقاف و سازمان تبلیغات و دیگر مسابقات داخلی و خارجی
8. برگزاری دوره های تخصصی مصاحبه و مرور منابع ویژه داوطلبان کنکور دکتری
9. برگزاری دوره های پرطرفدار متن خوانی و اعراب القرآن ویژه مصاحبه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی
10.برگزاری دوره های عمومی زبان و استعداد تحصیلی برای داوطلبان کنکور دکتری همه رشته ها
11.ارائه دوره های غیرحضوری موفق به صورت لوحهای فشرده تصویری و صوتی ویژه داوطلبان کنکور ارشد و دکتری
12.ارائه خدمات مشاوره، و پشتیبانی و برنامه ریزی رایگان برای داوطلبان کنکور ارشد و دکتری الهیات توسط متخصصین این رشته
13.برگزاری دوره های پیاپی تفسیر ترتیبی قرآن کریم توسط مدیر موسسه حافظون جناب آقای دکتر رسول محمدزاده
14. برگزاری دوره های عمومی علوم دینی مانند تفسیر، اخلاق اسلامی، عقاید، نهج البلاغه
15. برگزاری دوره های موفق کلاس های مکالمه عربی طبق ضوابط کانون ملی زبان
16. انتشار بیش از 30 عنوان جزوه و کتاب کمک آموزشی و منابع کنکور ارشد و دکتری الهیات
17.ویرایش هر ساله جزوات کمک آموزشی توسط متخصصان این رشته
18.فراهم آوری امکان تحقیق و پژوهش در حوزه های الهیات و تالیف جزوات تخصصی الهیات ویژه پذیرفته شدگان آزمون هااولین مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات غیرحضوری رشته الهیات

خدمات موسسه آموزشی حافظون

 1.        دوره های آمادگی کارشناسی حفاظ
 2.        دوره­های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد الهیات
 3.        دوره های آمادگی کنکور دکتری الهیات
 4.        بسته های آموزشی کارشناسی ارشد
 5.        بسته های آموزشی کنکور دکتری
 6.        آزمون های آزمایشی
 
 •          دوره های تخصصی الهیات (ویژه فارغ التحصیلان)
 •          تکمیل آموخته های دانشگاهی
 •          فراگیری فنون پژوهش و تحقیق
 •           مرور متون دینی
 

با حافطون رتبه برتر باشید.
شماره های حافظون:
021-66418490
021-66418312
0919-8000970
021-33442005
تماس تلگرامی:
@Haafezoonadmin
کانال تلگرامی ما:
t.me/haafezoon14
صفحه اینستاگرام ما:
https://instagram.com/_u/haafezoon

دانلود رایگان مبادی العربیه و شرح نکات مهم و کنکوری آن

 • تاریخ انتشار 1398/07/29
 • تعداد بازدید 5511

 • مبادی العربیه چیست ؟
 • آیا منبع صرف و نحو عربی حوزه و دانشگاه ها مبادی العربیه می باشد ؟
 • منابع کنکور ارشد و دکتری الهیات (قرآن و حدیث , فلسفه و کلام , فقه و حقوق) در بخش صرف و نحو عربی شامل چه کتاب هایی می شود؟
 • مبادی العربیه چند سطح دارد ؟
 • سوالات صرف و نحو کنکور ارشد و دکتری قرآن و حدیث از چه منابعی طرح می شود؟
 • چگونه شرح مبادی العربیه جلد 4 را بخوانیم ؟
 • راه حل فهم کتاب مبادی العربیه جلذ 4 چیست؟

درباره صرف و نحو عربی , مبادی العربیه و ادبیات عرب کنکور ارشد و دکتری الهیات چه می دانیم

در این مقاله به طور کامل به سوالات بالا پاسخ می دهیم تا داوطلبان بتوانند با دانش کافی راه درست را انتخاب نمایند . در ادامه بخش هایی از کتاب را که به صورت مبادی العربیه نموداری است را تشریح نموده ایم در انتها نیز دانلود  شرح مبادی العربیه 4 pdf را برای عربی آموزان آورده ایم .

مبادی العربیه للمعلم رشید الشرتونی چه کتابی است ؟

مبادی العربیه فی صرف و نحو یکی از معروف ترین و رایج ترین کتب دانشگاهی در خصوص آموزش ادبیات عرب به خصوص قواعد صرف و نحو عربی می باشد .
بخش اول مبادی‌العربیه به قواعد صرف و بخش دوم این کتاب نیز به قواعد مربوط به نحو می‌پردازد.
در ابتدای هر درس نویسنده مبادی العربیه ابتدا به توضیح قاعده مورد نظر به شکل خلاصه و سپس با توضیح دقیق و بیان موارد مختلف و تبصره‌ها و همچنین موارد نادر می‌پردازد.
در پایان هر درس نیز تعدادی تمرین برای یادگیری هر چه بهتر علاقمندان به این زبان قرار داده شده است.

مولف مبادی العربیه کیست ؟

رشید الشرتونی (۱۸۶۴ _ ۱۹۰۶ م) ادیب لبنانی است. او در روستای شرتون به دنیا آمد و در کسروان به تحصیل کرد و دو زبان سریانی و فرانسه را به خوبی فرا گرفت. رشید شرتونی به مدت  ۲۳ سال در بیروت ادبیات عرب تدریس نمود و در همان شهر نیز درگذشت. او استاد تالیف کتب درسی بوده و آن طور که مشهور است، مبادی را نیز برای تدریس در دبیرستانهای کشورهای عربی تدوین نموده است. از دیگر تألیفات او می توان به کتاب تمرین الطلاب فی التصریف والاعراب، نهج المرسله اشاره نمود.

آیا منبع صرف و نحو عربی حوزه و دانشگاه ها کتاب مبادی العربیه است ؟

در دانشگاه ، رشته های ادبیات عرب و همچنین کلیه گرایش های الهیات مِن جمله ( علوم قرآن و حدیث ، فقه و مبانی حقوق ، فلسفه و حکمت اسلامی ، ادیان و عرفان ، تاریخ اسلام ) و در حوزه ، حوزه خواهران از مبادی العربیه به عنوان مهمترین منبع درس صرف و نحو یاد می کنند و دانشجویان و طلاب موظف به خواندن و امتحان دادن این کتاب تا سطح 4 می باشند. ضمناً لازم به ذکر است طلاب برادران حوزه های علمیه اگر چه مستقیماً سر و کاری با مبادی العربیه ندارند، اما محتوای مبادی، همه ی آنچه ایشان برای آزمونهای مختلف درس عربی لازم دارند را پوشش می دهد.

سوالات  صرف و نحو کنکور های ارشد و دکتری الهیات ( قرآن و حدیث , فلسفه و کلام , فقه و حقوق) از کجا مطرح می شود ؟

از آنجا که در عموم دانشگاه ها و حوزه های خواهران سراسر کشور مبادی تدریس می شود، به همین دلیل در کنکور های ارشد و دکتری رشته های فوق و آزمونهای سطوح مختلف حوزه خواهران ، بدون تردید مبادی العربیه  مهمترین منبع سوالات است.

سطوح مبادی العربیه را بشناسیم :

مبادی العربیه در 4 سطح نوشته شده است. مبادی العربیه 1 در واقع سطح اول این کتاب بوده و شامل اصلی ترین و ساده ترین نکات ادبیات عرب می باشد . پس از آن مبادی العربیه 2 است که شامل همه نکات مبادی1 و یک لایه بیشتر از آنها بوده و همین طور کتاب در سطوح بالا تکمیل شده و مبادی العربیه 3 کاملتر از 2 و مبادی العربیه 4 نیز کاملترین کتاب مبادی های رشید شرتونی می باشد.
دقت کنید که عنوان های این کتاب ها تقریباً مثل هم هستند. مثلاً هر 4 سطح کتاب شامل صرف و نحو بوده و در قسمت نحو به طور کامل شامل مرفوعات و منصوبات و مجرورات می باشد. و اختلاف فقط در نکات و حواشی و زوائد بیشتری است که هر یک از سطوح بعدی نسبت به سطح قبلی دارند.
لذا می توان گفت مبادی 1 استخوان بندی بوده و مبادی 4 یک بدن کامل با همه اجزاء و ظرائف می باشد.

دانلود رایگان مبادی العربیه

مبادی العربیه 4 کامل ترین سطح مبادی العربیه

در همه کنکور های ارشد و دکتری که درسی بنام ادبیات عرب جزء منابع کنکور است ، حتماً تاکید شده است که منظور مبادی 4 است. یعنی در کنکور های ارشد و دکتری رشته های الهیات ( علوم قران و حدیث ، فلسفه و حکمت ، فقه و حقوق ، ادیان و عرفان ، تاریخ اسلام ) و همچنین رشته ادبیات عرب ، منبع درس صرف و نحو کنکور ، همین کتاب مبادی العربیه 4 است.
اما واقعیت چیست؟
ما با توجه به رصد همه ساله سوالات کنکور می توانیم ادعا کنیم که پاراگراف فوق همه واقعیت نیست. چرا که
اولاً سطح سوالات کنکور الهیات با کنکور ادبیات عرب متفاوت است.
و ثانیاً سوالات زیادی هستند که نیاز به خواندن مبادی4 ندارند.

سوال اصلی: برای موفقیت در صرف و نحو عربی  کنکور ارشد و دکتری الهیات کدام سطح از مبادی العربیه را بخوانیم ؟

اگر بخواهیم ادعا کنیم همه سوالات را می توان با مبادی 3 پاسخ داد ، ادعای گزافی است. اگر هم بگوییم باید همه نکات مبادی 4 را خواند و یاد گرفت که این هم تقریباً غیر ممکن و غیر ضروری است.
پس راه حل چیست؟
به نظر می رسد باید راهی میانه را برگزید. یعنی چیزی ما بین مبادی العربیه 3 و مبادی العربیه 4 . یعنی از مبادی العربیه 4 فقط نکاتی را بخوانیم که در کنکور ها به صورت کاربردی از آن ها سوال داده شده است.
درسنامه صرف و نحو حافظون  با همین رویکرد تدوین شده است.

چرا صرف و نحو را یاد نمی گیریم؟

واقعیت آن است که خواندن مبادی العربیه و حتی از بر کردن همه نکات و فوائد و حواشی آن ، نه تنها هیچ کمکی به کنکور شما نخواهد کرد ، بلکه سواد ادبیات عرب شما را هم بهبودی نخواهد بخشید. البته این خاصیت همه کتاب های عربی است. و بلکه یک قانون کلی در یادگیری هر زبانی است. ما فراوان دیده ایم از دانشگاهیان و حوزویانی که صدها و بلکه هزاران ساعت عمر خود را در راه یادگیری صرف و نحو و عربی صرف کرده اند ولی وقتی با یک متن ساده مواجه می شوند نه می توانند آن را ترجمه کنند و نه می توانند آن را تجزیه و ترکیب نموده و نوع کلمات را تشخیص داده و جمله را بفهمند .
علت چیست؟ چرا نمی توانیم از این همه عربی خوانی که در دبیرستان ، دانشگاه و گاه حوزه داشته ایم سودی کافی و وافی ببریم ؟
جواب واضح است . ما عربی را می خوانیم . یاد نمی گیریم . یادگیری زبان قواعد و شیوه خود را می طلبد. پس مبادی خوانی و حفظ نکات و حواشی آن هیچ سودی به حال شما ندارد .
کتاب مبادی العربیه به زبان عربی می باشد پس اصلی ترین نیاز کاربران دانلود رایگان ترجمه کتاب مبادی العربیه جلد 1 تا 4 می باشد .

در این بخش به اصلی ترین موضوع که مورد نیاز تمام داوطلبین هست می پردازیم :

چگونه مبادی العربیه 4 را بخوانیم؟

 • زبان از جنس علم و دانش و دیتا نیست . بلکه از جنس فن و مهارت است .  یادگیری فعالیت های مهارتی هم از طریق مطالعه صرف و ذخیره اطلاعات در ذهن محقق نخواهد شد . بلکه مهارت فقط از طریق تمرین و ممارست به وجود می آید . این بدان معناست که نمی شود با حفظ کردن چند نکته و قاعده و... زبان دان شد . همانطور که نمی شود با حفظ کردن دفترچه راهنمایی و رانندگی ، راننده شد . پس چاره چیست ؟ چاره آن است که حتماً بایستی به موازات یادگیری و ورود اطلاعات به ذهن ، آنها را با تمرینات زیاد تبدیل به مهارت نمود . پس همزمان نیازمند یک کتاب تست موضوعی هستید با استاندارد کنکور که پاسخ های تشریحی مبتنی به درسنامه داشته باشد. سپس شروع کنید به خواندن فصل به فصل کتاب درسنامه و حل تست های آن بعد از هر درس و رفع اشکال به کمک پاسخ نامه و درسنامه . بنابراین تست های بدون طبقه بندی و پاسخ تشریحی واقعی عملاً به کار کسی نمی آید.
 • عربی یک زبان است . در یادگیری زبان سه اصل تدریج ، استمرار و به کارگیری را نباید فراموش کرد . نه باید عجله کرد و به دنبال قورت دادن قورباغه زبان بود ،  نه حق داریم زود خسته و نا امید شویم ، و نه می شود بدون به کارگیری آموخته ها ، آنها را در ذهن نگه داشت . زبان به غایت فرّار است . اگر آنچه به سختی آموخته ایم را مدام به کار نگیریم ، به آسانی فراموش خواهیم کرد.
 • دانش صرف و نحو بدون بلد بودن کار با آنها ، بزرگترین آفت عربی دانی طلاب و دانشجویان است . بچه هایی که کتابهای قطور آن چنانی صرف و نحو مثل مُغنی ، ابن عقیل یا حتی همین مبادی را خوانده اند ولی نمی توانند آنها را به کار گیرند ، مثل مکانیکی می مانند که فقط ابزارها را خوب می شناسد ولی دست به آچار شدن را یاد نگرفته است . بدیهی است که این مکانیک هرگز به هدف اصلی یادگیری آن ابزارها – یعنی توانایی تعمیر ماشین – نخواهد رسید و عملاً دانش او بی فایده خواهد شد .
 • صرف و نحو عربی بسیار گسترده و پر نکته و پر استثناء است . نمی شود در یک مرحله آن ها را فرا گرفت . به عنوان مثال من هرگز ندیده ام دانشجو یا داوطلبی که برای اولین بار با کتاب مبادی 4 آشنا شده باشد و توانسته باشد حتی با استاد ، آن را بطور کامل و با فایده و سود بخش یاد گرفته باشد . بلکه بهترین راه فراگیری ، شیوه ی لایه ای و مرحله ای است . بدین صورت که مثلاً ابتدای کتابی در سطح مبادی 2 خوانده شده و تمریناتش حل و به تسلط نسبی برسید و سپس بروید به سراغ سطح بالاتر .
فیلم تدریس صررف و نحو دکتر ذوقی در موسسه حافظون:  دانلود رایگان حل تمرین مبادی العربیه که شامل بخشی از قواعد اعلال است.
 

توضیح بیشتر شیوه ی لایه ای و مرحله ای

در این شیوه که به صورت کل به جزء پیش می روید، شما در مرحله اول ابتدائاً یک بار اصول کلی قواعد را یاد می گیرید. سپس در مرحله دوم استخوان بندی و نکات اصلی را می آموزید و نهایتاً در مرحله آخر به سراغ حواشی ، استثنائات و قواعد کم کاربرد و شاذ می پردازید . ضمن آن که ما بین هر مرحله با مرحله بعد باید یک عالمه تمرین انجام دهید که آموخته هایتان هم خوب فهمیده شوند ، هم کاربرد شان را بلد شوید و هم ملکه شده و به این راحتی ها از ذهن تان نپرند .
به عنوان مثال در قسمت نحو بحث مبتدا و خبر ، در مرحله اول شما یاد می گیرید که مبتدا و خبر و اقسام آنها چیست و با تمرینات زیادی تلاش می کنید این آموخته تان تبدیل به مهارت شود . و تا آخر صرف و نحو همین طور ادامه می دهید. سپس در مرحله دوم (که احتمالاً چند هفته بعد خواهد بود) اصل مبحث مبتدا و خبر را می خوانید. مثلاً مطابقت مبتدا و خبر ، تقدیم و تأخیر آنها ، معرفه نکره بودن شان و ... تا پایان صرف و نحو ... . و به موازات مطالعه هر درس ، تمرینات زیادی انجام می دهید . پس از اتمام دور دوم و یادگیری کاربردی بدنه اصلی صرف و نحو و تبدیل شدن انها به ملکه ذهن ، می توانید بروید سراغ حواشی و نکات ریز و شاذ و نادر .
ما نام این روش را لایه ای و مرحله ای گذاشته ایم. و به تدریج دریافته ایم که این بهترین مدل برای آموزش صرف و نحو زبان عربی است.
در کتاب صرف و نحو عربی موسسه حافطون تمام این روش ها  رعایت شده است ...

فواید خواندن کتاب مبادی العربیه 

از نکات قابل تامل این کتاب آن است که تمامی قواعد در یک جا گردآوری شده و در سطوح مختلف در دسترس علاقمندان به زبان عربی قرار داده شده است.
همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، در پایان هر بخش تمرین‌هایی قرار داده شده است که فرد می‌تواند با حل آن‌ها مهارت خود را در فهم قواعد عربی بالا ببرد.

مشکلات خواندن کتاب مبادی العربیه 

وقتی یک کتاب بیش از چندین دهه متوالی تدریس می‌شود دیگر جای شکی برای کسی باقی نمی‌ماند که این کتاب همان کتاب درست وشیوه تدریس آن بهترین شیوه تدرس ممکن است.اما گاهی شاید بد نباشد نسبت به شیوه‌های تدریس رایج بازبینی ای نیز انجام بگیرد.
در ادامه کمی هم به نقدهای رایج در خصوص مبادی می پردازیم:
_ هدف از تالیف کتاب مبادی العربیه گردآوری همه قواعد زبان عربی در یک جا بوده است.
به همین دلیل می‌توان این کتاب را نوعی مرجع موثق برای آموختن قواعد زبان عربی دانست.اما زبان‌آموزان عربی باید به خاطر داشته باشند که برای شروع نیازی به یادگرفتن همه قواعد این کتاب و حفظ تمامی تبصره‌ها و موارد نادر نیست.
همچنین نیازی نیست که همه این قواعد به ترتیبی که در کتاب آمده است، آموخته شود.
_ بیشتر مثال‌های مبادی‌العربیه مربوطه به سَده‌های پیشین است و به تبع آن ، به شدت از فضای دنیای معاصر جهان عرب و همچنین قرآن و حدیث و متون دینی به دور است.به همین دلیل خواننده با کاربرد قواعد به شکل امروزی آن آشنا نمی‌شود.
_ برخی از قواعد و تبصره‌های ذکر شده در کتاب مبادی‌العربیه بسیار نادر است
و حتی در زمان‌های گذشته بندرت به کار می‌رفته است  .با گذشت زمان و آسان‌تر شدن زبان نیز برخی از قواعد به طور کل یا از بین رفته است و یا حقیقتاً دیگر کاربردی ندارد. در این زمینه می‌توان از قاعده اشتغال نام برد که یک قاعده بسیار کم کاربرد است و به ندرت در میان نوشته‌های زبان عربی به چشم می‌خورد و به همین دلیل شاید نیازی نباشد که زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری این قاعده کم‌ کاربرد کرد.

نکته آخر : پیشنهاد برای استفاده بهتر از کتاب مبادی العربیه 

شاید بهتر باشد کتاب مبادی‌العربیه به عنوان یک منبع موثق مانند فرهنگ لغت به کار رود.یعنی همان طور که هیچ کس همه فرهنگ لغت را به صورت یک جا حفظ نمی‌کند،یادگیری قواعد مبادی العربیه به صوت یک جا نیز کار درستی به نظر نمی‌رسد.
البته این امر در دانشگاه‌ها تا حد زیادی رعایت می‌شود.اما افرادی که به شکل انفرادی و بدون معلم قصد دارند این زبان را بیاموزند ، غالبا دچار این مشکل می‌شود و سعی می‌کنند همه این کتاب را به صورت پشت سر هم و مداوم بخوانند و پس از آن به سراغ درک مفهوم در متون زبان عربی بروند.اما وقتی به سراغ متون می‌روند، متوجه می‌شوند که آموختن آن همه قواعد نیازی نبوده است.
با توجه به این مطالب به نظر می‌رسد دوستداران زبان عربی بهتر است با یادگیری حداقلی قواعد شروع کرده و به مرور و بسته به نیاز خود به سراغ یادگیری موارد بیشتر بروند.

رسول محمدزاده
مدیر موسسه حافظون

به زوذی فایل های صوتی مبادی العربیه فی الصرف و نحو به فروشگاه حافظون اضافه می شود.

نمونه مبادی العربیه نموداری در صرف و نحو عربی موسسه حافظون

 


دانلود شرح مبادی العربیه

 

دانلود تست صرف و نحو مبادی العربیه
 

دانلود فن ترجمه عربی
 

بسته کامل عربی موسسه آموزشی حافظون که شامل منابع عربی کنکور ارشد الهیات و منابع عربی دکتری الهیات می باشد می تواند عربی ارشد الهیات و عربی دکتری الهیات را پوشش دهد.دانلود رایگان مبادی العربیه جلد 1 pdf

دانلود رایگان مبادی العربیه جلد 2 pdf

دانلود رایگان مبادی العربیه جلد 3 pdf


دانلود رایگان مبادی العربیه جلد 4 pdf