با حافطون رتبه برتر باشید.
شماره های حافظون:
021-33442005
0919-8000970
تماس تلگرامی:
@Haafezoonadmin
کانال تلگرامی ما:
t.me/haafezoon14
صفحه اینستاگرام ما:
https://instagram.com/_u/haafezoon

سر خط خبر ها:

آیا کنکور ارشد قرآن و حدیث مصاحبه دارد؟

پس از پذیرش اولیه در کنکور سراسری، بعضی از دانشگاه ها 5 برابر ظرفیت خود را به مصاحبه دعوت می کنند. دانشگاه هایی مثل علوم قران و حدیث (شهر ری و قم) ، اصول الدین (قم و تهران) ، شاهد و... از جمله این دانشگاه ها هستند.
معمولا شکل مصاحبه روال ثابتی دارد:

  1. در ابتدا از دانشجو می خواهند یک متن عربی بدون اعراب را بخواند تا معلوم شود قواعد صرف و نحو برای او ملکه شده است یا خیر.

نکته1: معمولا اکثر داوطلبان قادر به خواندن صحیح متن ها نیستند و اساتید باید بین بد و بد تر یکی را انتخاب کنند، چرا که اساسا از داوطلب ارشد چنین انتظاری کمی بالا به نظر می رسد. لذا اگر شما بتوانید این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید تقریبا می توان مطمئن بود که قبولی شما مسجل گردیده است.

نکته 2: اگر در این مرحله هم بتوانید بدون موفقیت در متن خوانی موفق باشید بدانید که در آینده ای نزدیک ناچار خواهید بود متن های عربی را بخوانید. لذا سعی کنید در فاصله زمانی بین کنکور تا مصاحبه، قدرت متن خواندنتان را بالا ببرید.

  1. چند سوال عربی: معمولا هم این سوالات را از دل همان متنی در می آورند که در حال خواندنش هستید. لذا نمی توان پیش بینی دقیقی درباره سوالات اساتید در این بخش داشت. فقط می توان گفت روال منطقی سوالات از آسان به مشکل است. و اگر در همان سوالات اولیه بمانید، ممتحنین معمولا از ادامه سوالات و مشکل کردن آنها پرهیز می کنند.

  2. چند سوال علوم قران و علوم حدیث (و یا اگر رشته فقه و حقوق یا فلسفه یا دیگر گرایشاهی الهیات هستید، از دروس تخصصی تان) هم برای خالی نبودن عریضه می‌پرسند. این سوالات معمولا کلی و ساده هستند. لذا توصیه می‌شود یک نمودار کلی از هر مبحث در ذهنتان داشته باشید.

  3. اگر شما سابقه‌ای هم در تالیف کتاب، مقاله و یا تدریس و... داشته باشید می‌تواند در نمره‌‌تان تاثیر بگذارد.

این، همه اتفاقی است که در جلسه مصاحبه ارشد رخ می‌دهد. برخلاف آنچه در آزمونهای دیگر رخ می‌دهد، در مصاحبه ارشد عموماً اساتید با حسن خلق و رفتار خوب با شما برخورد خواهند کرد لذا دلیلی برای نگرانی و اضطراب وجود ندارد.
اما معمولا بعد از کنکورهای ارشد و دکتری برنامه حافظون به شرح زیر است:

کلاسهای آمادگی مصاحبه حافظون:
  1. متن خوانی، ترجمه، تجزیه و ترکیب متن تفسیر مجمع البیان
  2. جلسات مباحثه علوم قرآن و حدیث و...
  3. کلاس اعراب القرآن
>